Adwentowe granie w Ciechanowcu
Nieodłącznym elementem konkursu jest Msza św., której w pierwszą niedzielę Adwentu w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk. We wspólnej modlitwie w tym adwentowym czasie uczestniczyli instrumentaliści z całej Polski i zagranicy – z Podlasia i Mazowsza, z Kurpi, Lubelszczyzny, z Mazur, Kaszub, Beskidu Śląskiego, Podhala, Wielkopolski oraz goście z Ukraińcy. Dołączyli do nich mieszkańcy Ciechanowca i okolicznych miejscowości a także duchowieństwo, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, dyrektorzy szkół, instytucji kultury i nauki.
W homilii Ekscelencja zwracał uwagę na przeżywany czas Adwentu, którego pierwsza niedziela w Ciechanowcu połączona jest z wyjątkowym świętem gry na instrumentach pasterskich. Mówił – Bóg nie tylko wszedl w historię świata, ale nieustannie wchodzi w historię każdego z nas. Można powiedzieć, żyjemy w Adwencie, w ciagłym przychodzeniu Pana, bo On jest tym, który był, który jest i który przychodzi. Dalej Bp Sawczuk podkreślał, że teraźniejszość jest czasem łaski, dlatego tak ważne jest, by chrześcijanin zaufał mocy Chrystusa, która w nim zagościła w momencie chrztu świętego i nadała mu nową osobowość, zbroję światła – jak wyraża się św. Paweł. Poza tym musi odrzucić uczynki ciemności, żyć przyzwoicie i wyzbyć się lęku o siebie, bo życie już nie jest jego własnością, ale należy do Chrystusa.
Rozważając nad tematem przyszłości ks. Biskup mówił, że kiedyś niespodziewanie przyjdzie Pan i przeprowadzi końcowy egzamin, zważy i oceni każdego, a poniekąd ten egzamin trwa już dzisiaj. Za słowami Ewangelii przestrzegał przed niebezpieczeństwem odsunięcia Bożych darów, a nawet całkowitym odsunięciem się od Boga. Mówił też o świętych, którzy są jak kamienie milowe wskazujące nam drogę do Pana.
Uczestnicy Konkursu umocnieni Słowem Bożym wrócili do Muzeum gdzie miało miejsce podsumowanie konkursu, koncerty laureatów i zaproszonych gości. Potem z tym bagażem przeżyć i nowych doświadczeń wrócili do swoich rodzin, domów i codziennych obowiązków. Wyjeżdżając z Ciechanowca zapewniali, że za rok znów tu wrócą.
39. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego został zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna oraz sponsorów.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji Vistula w Warszawie; dr Artur Gaweł – etnograf, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie; mgr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Zakład Muzykologii, Zbiory Fonograficzne; Andrzej Klejzerowicz – wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodnicząca jury.
tekst i zdjęcia – Agnieszka Bolewska-Iwaniuk