Potrzebujemy dobrych wspólnot, pasterzy i świadków żywej wiary
Wydarzenie rozpoczęło się od wzięcia udziału w Najświętszej Ofierze, sprawowanej pod przewodnictwem bpa Piotr Sawczuka. W homilii nasz Pasterz najpierw wyjaśnił, iż celem Niedzieli Słowa Bożego jest ożywienie pragnienia duchowego pokarmu i nadprzyrodzonego światła, jakie zawarte jest w słowie Bożym. Chociaż dzisiaj wszyscy mają w domu Pismo Święte, to jednak nieliczni sięgają po nie. „Nieznajomość Ewangelii jest nieznajomością Chrystusa”, jak przed wiekami mówił św. Hieronim. „Nie możemy pozwolić, by Biblia była przykryta kurzem. Z niej chcemy poznawać Bożą naukę, odkrywać drogę Zbawiciela. Jest to przecież Boży List, skierowany do każdego z nas. W Słowie niebieskiego Autora odkrywamy miłość Boga, który chce dać naszym stopom solidny grunt, byśmy się nie chwiali i nie błądzili” – powiedział ks. Biskup. Zaznaczył również fakt, że dzisiaj żyjemy w świecie zdewaluowanego słowa. Dociera do nas mnóstwo informacji, wiele nieużytecznych słów, które wprowadzają zamęt. Dlatego potrzebujemy Słów Boga, które są źródlaną wodą i dobroczynnym światłem w mrokach naszego świata. Ponadto Słowo Boga zaspokaja nasz głód wewnętrzny. Dlatego też przychodzimy na Mszę św., gdyż zawsze możemy karmić się w niej żywym Słowem.
W III Niedzielę zwykłą odczytuje się fragment Ewangelii odnoszący się do początków publicznej działalności Pana Jezusa. Rozpoczął ją na pograniczu ziemi Zabulona i Neftalego, nazywanej naówczas Galileą pogan. Przed wiekami, z racji położenia i urodzajności gleb, był to obiekt pożądań innych narodów. W VIII w. przed Chrystusem była podbita przez Asyrię, a w VI przez Babilonię. Właśnie tam Pan Jezus, podobnie jak Jan Chrzciciel, wzywał do nawrócenia i przyjęcia królestwa Bożego. Uczynił też w tym miejscu wiele dobrego. Nauczał i uzdrawiał. Można więc było wyznać za prorokiem Izajaszem: „Naród kroczący w ciemności ujrzał światłość wielką”. Światłością jest Jezus. Dzięki Niemu można wyjść z ciemności grzechu.
Dzisiaj też jest wielu żyjących w ciemnościach własnych grzechów i przyjmujących ciemne propozycje bezbożnego świata. Dlatego jesteśmy powołani do pomocy w znalezieniu Chrystusowego światła. W głoszeniu Ewangelii każdy ma swoją rolę i swój czas. Jednak dla skuteczności ewangelizacji konieczna jest współpraca. Przed wiekami wołał św. Grzegorz z Nazjanzu: „nawracajcie się, aby nawracać”. Dzisiaj także żyją ludzie, którzy poprawiają innych, ale sami nie chce się nawrócić. Aby lepiej to zrozumieć, potrzebujemy dobrych wspólnot, pasterzy i świadków żywej wiary.
Na zakończenie uroczystości wzajemne życzenia i przełamanie się opłatkiem odbyło się w parafialnej świetlicy. W ostatniej części uroczystości wszyscy Goście zasiedli do wspólnej agapy.
tekst – ks. kan. Piotr Arbaszewski
zdjęcia – ks. kan. Piotr Arbaszewski, Mateusz Matusik