Rocznica przeniesienia stolicy diecezji do Siedlec
Uroczystości rozpoczęły się od sesji naukowej, która odbyła się w auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach. W wydarzeniu uczestniczyli: bp Kazimierz Gurda, bp Piotr Sawczuk oraz bp Grzegorz Suchodolski. Na spotkanie przybyli księża – przedstawiciele kapituł istniejących w diecezji siedleckiej.
Pierwszy referat „Rys historyczny przeniesienia Kapituły Katedralnej z Janowa Podlaskiego do Siedlec” wygłosił – ks. prał. prof. Roman Krawczyk – dziekan kapituły katedralnej siedleckiej.
Drugi temat „Rola, funkcje i znaczenie Kapituły Katedralnej w życiu Kościoła diecezjalnego i posłudze biskupa siedleckiego” zaprezentował ks. prał. dr Mieczysław Głowacki.
Aktualnie Kapituła Katedralna Siedlecka składa się z 12 kanoników gremialnych, którym przewodniczy prepozyt bp Grzegorz Suchodolski oraz 25 kanoników honorowych. Zgodnie ze statutem Kapituły Katedralnej Siedleckiej zaaprobowanej i podpisanej w dniu 28 października 2017 r. przez bpa Kazimierza Gurdę, kapituła wypełnia obowiązki na nią nałożone.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w siedleckiej katedrze. Tam Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Mszę św. koncelebrowali także bp senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik, bp pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski oraz licznie przybyli kapłani. W liturgii uczestniczyli członkowie Kapituły Katedralnej oraz przedstawiciele pozostałych kapituł z diecezji siedleckiej.
Na początku homilii bp Piotr Sawczuk wskazał, że modlitwa w katedrze siedleckiej, w tę szczególną rocznicę jest przede wszystkim okazją do modlitwy za Kościół, zwłaszcza za tę cząstkę Ludu Bożego, która spogląda w stronę tego samego punktu orientacyjnego. Tym punktem jest katedra siedlecka, gdzie ludzie gromadzą się wokół swojego biskupa. Kościół siedlecki ma swoją historię, która umacnia się heroicznym świadectwem przelanej 150 lat temu krwi za wiarę i jedność Kościoła przez bł. Męczenników Podlaskich. Diecezja siedlecka szczyci się świadectwem młodzieży w Miętnem 40 lat temu.
W nawiązaniu do przeżywanego święta Nawrócenia św. Pawła i czytań mszalnych, biskup wskazał, że historia nawrócenia Szawła pokazuje, że Pan Jezus chce posługiwać się Kościołem. – Paweł doświadczył przebaczenia – Bóg odpłacił mu dobrem za zło. W przypadku Pawła zło wypływało z błędu i jego fanatycznej gorliwości. Teraz błąd ustąpił, Apostoł poznał prawdę, gorliwość natomiast pozostała, ale całkowicie przekierowana, wprzęgnięta w Boży plan – akcentował bp Sawczuk. – Powierzamy Świętemu Apostołowi Narodów Kościół Chrystusowy i prosimy, aby potrafił z wiarą przekazywać Ewangelię Jezusa dzisiejszym ludziom i z miłością zapraszać ich do uczestnictwa w życiu wspólnoty Jego uczniów.
tekst i zdjęcia – ks. Marek Weresa