Świąteczno-jubileuszowe spotkanie
Z tej okazji członkowie wspólnoty 28 stycznia przybyli do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, aby cieszyć się jubileuszem i wziąć udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu.
Głównym punktem była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem ks. Mariusza Krolla. Homilię wygłosił ks. Jarosław Górski – moderator regionu drohiczyńskiego. Jak zauważył, wspólnota jest dla Kościoła. Zadawał pytanie, co należy zrobić, by wspólnota przynosiła rozwój zarówno poszczególnym członkom, jak i całemu Kościołowi. Odpowiadając podkreślił, że przede wszystkim trzeba się zaprzyjaźnić. Dokonuje się to na trzech płaszczyznach. Pierwsza z nich to „ja sam”. Człowiek ma być przyjacielem sam dla siebie. Dobrze jest zaprzyjaźnić się ze swoim powołaniem, życiem. Kolejna płaszczyzna to drugi człowiek. Te przyjaźnie są cenne, pomimo że czasem bliźni jest od nas inny, różny. Jednak ta inność i różnorodność ubogaca całą wspólnotę. Trzecia płaszczyzna to przyjaźń to z Chrystusem – Oblubieńcem.. O ile czasem trudno zaprzyjaźnić się z samym sobą, z drugim człowiekiem, o tyle w relacji z Jezusem mamy pewność, że jest naszym Przyjacielem.
Kolejna część spotkania miała miejsce w wirydarzu. Wziął w niej udział bp Piotr Sawczuk. Zwracając się do przybyłych wyraził radość z dziesięcioletniej obecności i działalności wspólnoty na terenie diecezji drohiczyńskiej. Przedstawiciele wspólnoty złożyli świąteczno-noworoczne życzenia. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii i modlitwie był czas na przełamanie się opłatkiem. Świętowanie miało swoją kontynuacje przy wspólnym stole. Nie zabrakło urodzinowego tortu.
Obecnie w diecezji drohiczyńskiej wspólnota Przyjaciele Oblubieńca zrzesza ok 250 osób. W całej Polsce i poza jej granicami obecnie formuje się 175 wspólnot, czyli łącznie około 7000 osób. Jest to wspólnota mocno osadzona w strukturach Kościołów lokalnych. Podstawową przestrzenią życia jest parafia, w której członkowie wzrastają i którą pragną ewangelizować. Na terenie diecezji drohiczyńskiej wspólnota działa w 6 parafiach: Niepokalanego Serca NMP w Łochowie, Wniebowzięcia NMP i św. Ojca Pio w Węgrowie, Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, Zwiastowania NMP w Miedznie oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach. Oprócz cotygodniowych spotkań członkowie starają się angażować w różne wydarzenia parafialne: posługiwać w trakcie Mszy św. poprzez czytanie i śpiew, brać czynny udział w nabożeństwach, koncertach itp.
Każdy znajdzie miejsce dla siebie! Jest to wspólnota międzypokoleniowa, której członkami są ludzie młodzi, dorośli i starsi, samotni i małżonkowie, osoby świeckie i konsekrowane. Jest to dużym atutem, ponieważ jest tu miejsce dla każdego, niezależnie od stanu cywilnego czy życiowego doświadczenia.
W formacji, bazując na Tradycji Kościoła, wspólnota próbuje szukać nowych form życia z Bogiem w zmieniającym się świecie. Pragnie umacniać wierzących i poszukiwać tych, którzy porzucili praktyki wiary, prowadząc ich na nowo do Jezusa. Charyzmatem jest dawanie świadectwa sposobem życia w środowiskach, w których poszczególni członkowie żyją, pracują i odpoczywają. Aby było to możliwe, należący do wspólnoty są w stałej formacji. Każdego dnia medytują Słowo Boże i rozważania z podręcznika formacyjnego. Podsumowanie tygodniowego tematu rozważań odbywa się w formie cotygodniowego spotkania. W jego programie jest Eucharystia, dzielenie się swoimi doświadczeniami w grupach, konferencja głoszona zarówno przez księży, jak i osoby świeckie, modlitwa wspólnotowa, polegająca głównie na uwielbieniu. W Wielkim Poście i Adwencie członkowie podejmują jałmużnę, wspierając potrzebujących.
Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca wpisuje się w nurt wspólnot nowej ewangelizacji. Szczególnym rysem jej tożsamości jest pragnienie współpracy z różnymi rzeczywistościami Kościoła w jednym dziele ewangelizacji. W formację wpisane są kursy Szkoły Nowej Ewangelizacji. W miarę możliwości przyjaciele starają się czynnie posługiwać na rekolekcjach, organizowanych przez diecezjalną SNE św. Józefa.
W lutym br. rozpoczynają się kolejne 3 Seminaria Odnowy Wiary, między innymi w parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Być może na wiosnę także tam zawiąże się kolejna wspólnota.
Co zrobić, aby założyć wspólnotę przy swojej parafii, tworząc tym samym przestrzeń do zgłębiania Słowa Bożego, osobistej formacji i przygotowania do wskazywania innym ludziom na Oblubieńca? Wystarczy skontaktować się z ks. Jarosławem Górskim, Asystentem diecezjalnym wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca na terenie diecezji drohiczyńskiej, który podpowie, jakie są następne kroki.
Czy w obecnych czasach, gdzie mamy tak wiele obowiązków i jesteśmy zabiegani, warto podejmować jeszcze dodatkowe zobowiązanie? Często słychać odpowiedź: nie mam czasu. Jednak warto podejmować ten trud, ponieważ stała formacja pogłębia relację z Ojcem i gruntuje w wierze, pokazuje, kiedy w życiu zaczyna dziać się źle i jest stałym fundamentem w trudnościach. We wspólnocie jest wsparcie zarówno modlitewne, jak i konkretne, materialne, ponieważ relacje wspólnotowe umacnia wiara. Przyjaciele starają się żyć jak pierwsi uczniowie, którzy „trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42), To źródło siły i spokoju w codziennym biegu.
tekst – ks. Marcin Gołębiewski, Paulina Gontarz
zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski