Węgrów Barok Festiwal II
Imponująco zaprezentowała się Podlaska Chorągiew Husarska pod dowództwem Dariusza Wasilewskiego. Ich dynamiczny pokaz ubarwiły występy zespołów: Starosielskie Bractwo Śpiewacze, Contra Bellum. Husarze pokazali cięcia szablą uderzenia kopią, manewry kawaleryjskie wszystko to w pełnej zbroi i oszałamiającym pędzie. Pojawił się też hetman Jan III Sobieski we własnej osobie a szlachta uczciła jego wybór na króla gromkimi wiwatami oraz salwą armatnią i muszkietową. Wdzięcznym akcentem był występ stylowo ubranych amazonek: Emilia Kozioł, Magdalena Łęczycka, Anna Słowik, Aleksandra Klimas oraz Pani Martyna. Zespół Pieśni Tańca ,,Sokołowianie’’ efektownie zaprezentował barokowe tańce, a zwieńczeniem wieczoru był energetyczny koncert grupy folkowej Łysa Góra, który porwał cześć widowni do tańca. Cieszymy się z obecności i cennej współpracy Przedszkola Św. Antoniego, Orszaku Trzech Króli, węgrowskich harcerzy, Jednostka Strzelecka Niezłomni, OSP, młodzieży i kadry z kl. mundurowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego. Dziękujemy węgrowskiej Policji, która zabezpieczała trasę przemarszu, Szkole Podstawowej nr. 2 w Węgrowie, Bractwo Kurkowe oraz Państwu Magdalenie i Marcinowi Gierłowskim za kucyka Daisy.
Powtórna elekcja Jana III nie odbyłaby się gdyby przestrzeni dla niej nie udzielili właściciele łąki, na której się rozegrała – Państwo Elżbieta i Zbigniew Wrzoskowie, Elżbieta i Jarosław Jagodzińscy
i Stanisław Niszcz, dziękujemy!!!
Impreza, zorganizowana przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur – pod patronatem Pani Senator Mari Koc, która także napisała scenariusz historyczny całego wydarzenia. Relacjonowana była przez media: TVP3, Katolickie Radio Podlasia, TV Podlasianka.
Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2022’’. Partnerem była Fundacja PZU oraz Totalizator Sportowy.
Tekst i zdjęcia: Barbara Rychlik