Wniesienie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego
Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Antoni Kunicki wraz z ks. kanonikiem Stanisławem Wojciechowskim. Podczas homilii, ks. Stanisław ukazał postać bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego…
Stefan Wyszyński urodził się 3 lipca 1901r. w miejscowości Zuzela na pograniczu Podlasia i Mazowsza. W 1910r. Rodzina Wyszyńskich przeprowadziła się do Andrzejewa. 31 października 1910r. stracił matkę, która zmarła w wieku 33 lat. W latach 1912 – 1914r. uczył się w gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. W 1913r. przyjął bierzmowanie w kościele w Andrzejewie. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 1924 – 1925r. pełnił obowiązki kapłańskie jako wikariusz katedry włocławskiej obejmując jednocześnie stanowisko redaktora dziennika „Słowo Kujawskie”. 3 sierpnia 1925r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka. 5 sierpnia 1924r. Odprawił prymicyjną Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze. 1925 – 1930r. rozpoczął studia w zakresie prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie studiów pracował jako wicedyrektor konwiktu księży studentów oraz prowadził duszpasterstwo wśród akademików w Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie” oraz w „Bratniaku”. W 1930r. obronił pracę doktorską na temat „Prawa Kościoła do szkoły”. 12 maja 1946r. na Jasnej Górze, w Częstochowie otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza kardynała Augusta Hlonda. 22-24 maja 1946r. uczestniczył, po raz pierwszy, jako najmłodszy wiekiem i sakrą biskup, w obradach Episkopatu Polski na Jasnej Górze. 22-24 maja 1946r. uczestniczył, po raz pierwszy, jako najmłodszy wiekiem i sakrą biskup, w obradach Episkopatu Polski na Jasnej Górze. 25 września 1953r nocą został aresztowany przez władze państwowe i wywieziony z Warszawy. 28 października 1956 wrócił do Warszawy, wśród wielkiej radości całego Kościoła polskiego. 6 maja -17 czerwca 1957r. przebywał w Rzymie, gdzie otrzymał kapelusz kardynalski oraz kościół tytularny „Santa Maria in Trastevere”. 2–10 czerwca 1979r. przyjął Ojca świętego Jana Pawła II w Polsce, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. 28 maja 1981r – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40 zmarł Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się pod kapliczkę, gdzie został odczytany akt oddania parafii i gminy Niepokalanemu sercu Maryi, który podpisali: ks. Antoni Kunicki oraz wójt gminy Sadowne Waldemar Cyran. Inicjatorem kapliczki jest Michał Ulewiński, który ma 27 lat i po raz drugi postanowił wyruszyć w drogę, z krzyżem ważącym 15 kilogramów. Tym razem jego celem było dochowe nałożenie Cudownego Medalika na Polskę. Od 24 czerwca przez 2 miesiące samotnie przemierzał Polskę niosąc na swoich ramionach krzyż pokutuje za grzechy Polaków i nieustannie modlił się za naszą ojczyznę. Podejmując trud wędrówki chciał na mapie Polski wyrysować wielki krzyż – udało mu się. W 2020 roku szedł, aby naznaczyć swoimi śladami znak krzyża na mapie Polski. Finałem było jego wejście na Giewont. Projekt zajmie mu kilka lat i został zapoczątkowany od Rewersu Cudownego Medalika, a dokładnie od nakreślenia na Polsce znaku krzyża wpisanego w literę M. W każdym skrajnym punkcie stanie 3 metrowa kapliczka w figurą Matki Bożej Niepokalanej. I właśnie jeden ze skrajach punktów mieści się w Sadownem – tu stanęła prawa podstawa krzyża.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lisiecka