Jubileusz parafii Łazówek
Witając Pasterza diecezji przedstawiciele parafii poprosili ks. Biskupa o odprawienie Mszy św. Jubileuszowej oraz o poświęcenie pamiątkowego Krzyża. Ekscelencja wspomniał swój pierwszy pobyt w Łazówku, kiedy jeszcze jako kleryk odwiedził parafię i budujący się wówczas kościół.
W homilii ks. Biskup podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest przypomnieniem prawdy o czekającym nas nowym życiu w wieczności. Jak zauważył, „prawdziwe niebo nie kończy się nigdy i nie jest jakimś stanem dostatku, nie jest piękną przestrzenią, wypełnioną piękną muzyką. Jest przede wszystkim osobową, głęboką relacją z Bogiem. Zanurzeniem się w Jego miłości”. Zwrócił się również do obecnych rolników dziękując za trud ich codziennej pracy. „W tej Eucharystii uczestniczą licznie rolnicy, którzy przyszli podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo na dalszy trud. A my włączając się w tę wspólną modlitwę, chcemy im podziękować. Za chleb i za wszelki pokarm, za ich nieprzespane noce i ciężką pracę, za zmaganie się z kaprysami pogody, z suszą i upałami, ale też decyzjami tych, którzy o sprawach wsi decydują, choć nie zawsze ją dobrze rozumieją” – powiedział ks. Biskup.
Posłuchaj homilii ks. bpa Piotra Sawczuka:
Na zakończenie Ekscelencja poświęcił przyniesione wianki, kwiaty i pędy zbóż. Msza św. odpustowa wpisała się w obchody stulecia istnienia rzymskokatolickiej parafii w Łazówku. Po nabożeństwie i procesji eucharystycznej ks. Biskup poświęcił krzyż, który upamiętnił Jubileusz parafii.
Po odzyskaniu niepodległości, 22 stycznia 1919 roku, mieszkańcy Łazówka zwrócili się do ks. Henryka Ignacego Przeździeckiego – biskupa podlaskiego, z prośbą o powołanie tutaj parafii katolickiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych w dniu 19 listopada 1919 r. tenże biskup erygował w miejsce dawnej filii unickiej parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Pierwszym proboszczem obrządku łacińskiego został ks. Jan Bułkowski.
Kościół w Łazówku jest miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Pocieszenia. Tradycja głosi, że w połowie XVI w. dziedziczka Łazowa, w miejscu stojącego dzisiaj kościoła, zobaczyła Matkę Bożą stojącą na kamieniu, która zapraszała ją do częstej na modlitwy na tym miejscu. W nawiązaniu do tego zbudowano wkrótce wokół kamienia świątynię i umieszczono w niej obraz Matki Bożej Pocieszenia, który wnet zasłynął licznymi łaskami.
W dniu 24 września 2011 roku ks. bp Antoni P. Dydycz – uwzględniając żywotność kultu – ustanowił w Łazówku sanktuarium diecezjalne Matki Bożej Pocieszenia. W dniu 15 sierpnia 2012 r. wspomniany Ordynariusz Drohiczyński dokonał koronacji Matki Bożej Łazówkowskiej na prawie diecezjalnym i ustanowił pierwszą sobotę miesiąca maja dniem świątecznym ku czci Madonny z Łazówka.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski