Kaplica w Tołwinie ma relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego
– Relikwie to takie zobowiązanie dla parafian, którzy te relikwie otrzymują, żeby ducha świętego Maksymiliana nie gasić ale rozwijać. Idea św. Maksymiliana – ukochanie Matki Bożej nade wszystko i stanie się Jej rycerzem, to podstawa. Ważne są słowa świętego „Tylko miłość jest twórcza” – by żyć tymi słowami.
Pomysł sprowadzenia relikwii narodził się dokładnie rok wcześniej gdy obchodzono 50- lecie powstania kaplicy. Do uroczystości przygotowywano się długo i starannie przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców Tołwina, przy wsparciu księży z parafii w Dziadkowicach i samorządu gminy Siemiatycze. Przygotowania trwały przez wiele miesięcy, podkreśla proboszcz parafii w Dziadkowicach ks. Jan Krasowski.
– Było to bardzo wielkie zaangażowanie mieszkańców, szczególnie pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które to wszystko organizowały, czuwały. Była nowenna przez 9 tygodni co niedzielę. Przygotowania były bardzo różnorodne, pomysłów było wiele a ja jako proboszcz miałem jedno zadania – błogosławić.
W ramach wspomnianych przygotowań odbyły się „Czwartki z Maksymilianem”, był to cykl zajęć dla dzieci które poprzez zabawę poznawały postać świętego m.in. malowały jego portrety, konstruowały maszyny latające, robiły sushi a nawet wzięły udział w turnieju rycerskim.
Zajęcia prowadzili rodzice – mamusie i tatusiowie. Zorganizowano pielgrzymkę do Niepokalanowa i wiejski kino w plenerze z filmem „Dwie Korony”. Modlono się 9-tygodniową Nowenną do św. Maksymiliana.
Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyła 14 sierpnia podczas Mszy Św. odpustowej sprawowanej w Tołwinie w samo południe. Eucharystię koncelebrowali zaproszeni księża, głównym celebransem był proboszcz parafii w Dziadkowicach ks. Jan Krasowski.
Ks. Marek Toruński wcześniej wieloletni proboszcz w Dziadkowicach towarzyszył wspólnocie w tym ważnym dniu i podarował im niezwykłą pamiątkę, którą posiadał niemal od początku swojego kapłaństwa – obrazek św. Maksymiliana z podpisem Franciszka Gajowniczka, za którego święty Maksymilian oddał życie.
W tym ważnym dla wspólnoty dniu, mieszkańcy całymi rodzinami bardzo licznie uczestniczyli w Mszy Św. angażowali się w czytania, śpiew, procesję z darami. W trakcie Mszy Św. grupa parafian oraz księża złożyli uroczyste ślubowanie wstępując w szeregi Rycerzy Niepokalanej.
Na koniec Eucharystii modlono się litanią do św. patrona odśpiewano też uroczyste Te Deum. Kolejnym punktem było poświecenie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez gminę a na koniec ucałowanie relikwii św. Maksymiliana.
Zakończeniem była wspólna Agapa, której towarzyszyła wystawa prac powstałych w ramach „Czwartków z Maksymilianem”.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk