Przyjaźń wyrażona słowem i obrazem
Gala podsumowująca odbyła się 27 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. Zgromadziła organizatorów, uczestników wraz z rodzicami i opiekunami a także patronów honorowych i sponsorów nagród. Ich wręczenia dokonali: bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, reprezentujący bpa Piotra Sawczuka, burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, proboszcz parafii Kosów Lacki i dziekan dekanatu sterdyńskiego ks. kan. Paweł Anusiewicz, wicestarosta sokołowski Zbigniew Czerkas, przedstawicielka Zarządu Powiatu Sokołowskiego oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim Ewa Olszewska, radny powiatu sokołowskiego Sylwester Rytel-Andrianik reprezentujący Senatora RP Pana Waldemara Kraskę.
Opiekunom, którzy przygotowali uczniów oraz członkom komisji konkursowej podziękowania wręczył ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim Monika Denisiuk-Świstek podziękowała honorowym patronom, fundatorom nagród, a także Agnieszce Steć, sprawującej dotychczas funkcję głównego koordynatora przedsięwzięcia, Agnieszce Ajdys, która przez pięć pierwszych edycji konkursu, jako dyrektor szkoły, wspierała i nadzorowała przedsięwzięcie oraz ks. kan. dr. Krzysztofowi Mielnickiemu, dyrektorowi Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie – współorganizatorowi konkursu.
Na konkurs wpłynęło łącznie 66 prac, w tym: 37 prac plastycznych w kategorii rysunek, 18 prac plastycznych w kategorii kolaż, wydzieranka, 4 grafiki komputerowe – plakaty oraz 7 prac literacko-medialnych – wierszy. Uczniowie reprezentowali 12 szkół podstawowych z terenu diecezji drohiczyńskiej i spoza jej granic. Zaangażowanych w pracę było 19 opiekunów. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz pięknymi i oryginalnymi pomysłami, zamkniętymi w pracach plastycznych, literackich i multimedialnych.
Protokół podsumowujący konkurs z pełną listą laureatów.
Temat tegorocznego konkursu ukazywał wartość przyjaźni. Opiera się ona na wzajemnym zaufaniu, wsparciu, akceptacji i lojalności. Stanowi fundament życia człowieka. Niezwykle ważna w historii życia kard. Stefana Wyszyńskiego była przyjaźń ze św. Janem Pawłem II. Dojrzewała ona powoli i wielokrotnie była wystawiana na próbę. Obydwaj byli ludźmi miłującymi i sprawiedliwymi. Okazywali sobie wielki szacunek i oddanie, a zarazem każdy z nich był po prostu sobą.
Główne cele konkursu to: kultywowanie duchowego dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II; kształtowanie postaw i promowanie wartości chrześcijańskich, którym byli wierni ci wielcy Polacy; zachęcenie młodych ludzi do zapoznania się z historią pielgrzymki św. Jana Pawła II do Drohiczyna – 10 czerwca 1999 r. oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia.
Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i Fundacja MATER.
Konkurs honorowym patronatem objęli: bp drohiczyński Piotr Sawczuk, senator RP Waldemar Kraska, burmistrza miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Akademia Katolicka w Warszawie, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kosowie Lackim i dziekan dekanatu sterdyńskiego ks. kan. Paweł Anusiewicz.
Nagrody ufundowali: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kosowie Lackim, Fundacja MATER, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, senator RP Waldemar Kraska oraz starostwo powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Głównymi koordynatorami konkursu były: Agnieszka Steć i Agnieszka Winnicka.
Idea Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści” zrodziła się już w 2019 r. Inicjatorkami były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim Agnieszka Winnicka oraz Agnieszka Steć, która była jednocześnie główną pomysłodawczynią. Obie panie wspólnie ustaliły, że skoro Szkoła nosi imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego, to należy głębiej skupić się na życiu i działalności błogosławionego, a zwłaszcza zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na wartości, którym wierny był Prymas Tysiąclecia.
Do działania zachęcił je ks. dr Krzysztof Mielnicki – współorganizator konkursu, który zaproponował, aby kolejne edycje odbywały się pod inną nazwą oraz skupiały się na wartościach życia człowieka. W ten sposób odbyły się kolejne edycje: „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”, „Wolność jest w nas”, „Rodzina naszą pierwszą szkołą miłości”, „Niepełnosprawny – nie znaczy nieszczęśliwy”, „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno”.
tekst – Agnieszka Winnicka
zdjęcia – archiwum Szkoły
Praca Igora Stasiaka, która zajęła I miejsce w kategorii Praca literacko-medialna