Rodzina różańcowa
Spotkanie rozpoczęła modlitwa częścią chwalebną Różańca św.. Przy poszczególnych tajemnicach rozważano teksty opracowane przez ks. Dominika Chmielewskiego SDB pt. Mój Różaniec ratunkiem dla świata. Na zakończenie została odmówiona Modlitwa jubileuszowa Żywego Różańca. W modlitwie uczestniczyli również alumni WSD.
Kolejną i najważniejszą częścią spotkania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w koncelebrze z sekretarzem ks. Marcinem Szymanikiem. Czytania i modlitwa wiernych przypadły w udziale przedstawicielkom poszczególnych dekanatów. Rozpoczynając homilię bp Piotr powiedział: „Przybywacie dzisiaj do Drohiczyna jako rodzina różańcowa, która Kościół traktuje jako swój dom, za którym wstawia się u Boga i dla którego szuka wstawiennictwa Matka Boża. (…) Wśród nich jest na pewno troska o piękne, duchowe oblicze każdego ucznia Chrystusa, o łaskę nieustannego nawracania się ku Bogu, o świętość życia i wytrwałość ewangelizacyjną”. Dalsza część homilii nawiązywała do czytań i fragmentu niedzielnej Ewangelii (Mk 1, 21-28). Kończąc homilię biskup zaapelował, by dokładać starań, „żeby była przejmowana pałeczka sztafety modlitwy różańcowej” przez kolejne pokolenia od odchodzących z tego świata.
Po błogosławieństwie przybyli udali się do refektarza seminaryjnego na kolejną część spotkania. Tam czekał już stoły zastawione ciastami przywiezionymi przez zelatorki dekanalne. Po słowach podziękowania i życzeń skierowanych do biskupa, kilka zdań zachęty do większej aktywności wyraził opiekun Kół Żywego Różańca ks. Roman Kowerdziej.
Na zakończenie Zelatorka Diecezjalna przedstawiła krótką informację o działaniach KŻR w minionym roku. Podziękowała także za każdą zebraną złotówkę na pomoc siostrom misjonarkom pochodzącym z diecezji drohiczyńskiej. Taka intencja przyświecała bł. Paulinie Jaricot – założycielce Żywego Różańca, aby oprócz modlitwy wspierać również misjonarzy. Dzięki ofiarom Siostry mogą czynić wiele dobra dla społeczności, do której zostały posłane. Szczególnie mowa tu o dzieciach, ich dożywianiu czy posyłaniu do szkół. Zostały także zaprezentowane plany działania w pierwszym półroczu, a najbliższe to praktykowany od kilku lat post o chlebie i wodzie ofiarowany w intencji duchowieństwa i o powołania. Pokrzepieni pasterskim błogosławieństwem z radością w sercu uczestnicy zakończyli pierwsze tegoroczne spotkanie.
tekst – Renata Przewoźnik
zdjęcia – al. Michał Okulus