Rok 2015 w diecezji drohiczyńskiej
Rok 2015 wpisał kolejne karty w historię Kościoła drohiczyńskiego. Był to rok inauguracji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Odbyło wiele spotkań opłatkowych. W niektórych z nich uczestniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz senior Antoni Dydycz. Były to spotkania z władzami i służbami różnych szczebli, organizacjami, ruchami i stowarzyszeniami w Drohiczynie, spotkania z sołtysami w dekanatach i różnymi środowiskami w parafiach.
6 stycznia w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach kolejny raz wyruszyły Orszaki Trzech Króli, wpisujące się w ogólnopolski projekt. W innych parafiach odbyły się też podobne misteria. W okresie Bożego Narodzenia z koncertami kolęd wystąpiły Drohiczyńskie Warsztaty Muzyki, które wydały również swoje nowe płyty ze świątecznymi utworami. W parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach kolędy zaprezentował też Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego.
Zarówno podczas ferii zimowych, jak i podczas wakacji, odbyło się wiele rekolekcji, kolonii, obozów i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Organizatorami większości tych akcji były: Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Ruch „Światło – Życie” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Działające przy KSM Biuro „Pielgrzymuj.pl” organizowało też liczne pielgrzymkowe wyjazdy w kraju i zagranicę.
Podczas wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą, rodzinom w diecezji drohiczyńskiej rozdano folder nawiązujący do synodu biskupów poświęconego rodzinie.
W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego, członkowie zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej uczestniczyli w Drohiczynie i Miedznie we wspólnych spotkaniach formacyjnych i modlitwach.
W Hajnówce odbyły się Diecezjalne Modlitwy Ekumeniczne, a ks. bp Tadeusz Pikus wziął udział w prawosławnych uroczystościach na Grabarce i w Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.
14 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie miał miejsce Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Przygotowaniom do tego wydarzenia służyły spotkanie ks. bpa Tadeusza Pikusa z władzami różnych szczebli. Odbywały się spotkania wolontariuszy oraz koordynatorów dekanalnych.
22 lutego ks. bp Tadeusz Pikus udzielił w Drohiczynie posługi lektora i akolity alumnom III i IV kursu WSD w Drohiczynie.
W Niedzielę Palmową w Ciechanowcu uczestniczył w zakończeniu Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej.
9 i 10 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę pod hasłem „Błogosławieni czystego serca…” .
25 maja w Drohiczynie odbył się Dzień Modłów o Świętość kapłanów. Z referatem wystąpił ks. Dariusz Matuszyński SDB, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego. Eucharystii przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Podczas niej zostały też złożone życzenia tegorocznym jubilatom obchodzącym 25 lat kapłaństwa. W tym roku byli to: ks. Tadeusz Czyżak, ks. Dariusz Matuszyński SDB, ks. Krzysztof Napiórkowski, ks. Jan Niemiec SDB, ks. Stanisław Stachal SDB. Dzień modłów o świętość kapłanów odbywa się w diecezji drohiczyńskiej z inicjatywy ks. bpa Antoniego Dydycza w rocznicę śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego podczas Eucharystii, celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w kościele p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim zostało erygowane Bractwo Matki Bożej z Góry Karmel.
W Sokołowie Podlaskim uczczono 150 rocznicę stracenia ks. Stanisława Brzóski – naczelnego kapelana powstania styczniowego.
Kapłan diecezji drohiczyńskiej ks. kan. dr Paweł Rytel – Andrianik podczas 369 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został wybrany nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Józefa Klocha.
6 czerwca biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, podczas Eucharystii celebrowanej w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie, udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora 96 chłopcom i mężczyznom z parafii diecezji drohiczyńskiej.
10 czerwca w Drohiczynie i w diecezji drohiczyńskiej obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający 16 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. W katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wraz biskupem seniorem Antonim Dydyczem oraz biskupem seniorem z diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem, kapłanami z diecezji drohiczyńskiej i pińskiej na Białorusi, koncelebrowali Eucharystię dziękczynną.
W tym roku 13 czerwca w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się także szczególnie w intencji księdza biskupa seniora Antoniego Dydycza, który w Roku Życia Konsekrowanego przeżywał 60 rocznicę złożenia ślubów zakonnych.
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią ” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny XXII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2015.
19 czerwca w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
20 czerwca w Sanktuarium w Łazówku bp Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu: ks. Krzysztofowi Nagórnemu z parafii Dołubowo, ks. Emilowi Skoblowi z parafii Rudka oraz ks. Łukaszowi Wojewódzkiemu z parafii Łazówek.
20 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie odbył się wieczór poezji Lucjana Boruty pod tytułem: „Nadbużański Psałterz”, przygotowany z okazji 25 rocznicy śmieci naszego poety i rzeźbiarza.
28 czerwca na ołtarzu polowym, ustawionym przed świątynią w Domanowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, bp Tadeusz Pikus dokonał aktu jego koronacji. Starania o ukoronowanie obrazu z Domanowa rozpoczął ks. bp Antoni Dydycz oraz poprzedni proboszcz ks. kan. Benedykt Karpiński. Zakończył ks. bp Tadeusz Pikus i obecny proboszcz oraz kustosz ks. kan. Walenty Wojtkowski.
5 lipca Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach przeżywało kolejną, 28 rocznicę koronacji papieskimi diademami, tamtejszego łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. Liturgii przewodniczy ks. bp Tadeusz Pikus.
W lipcu w Drohiczynie odbyły się, zorganizowane przez tamtejsze siostry benedyktynki, pierwsze rekolekcje w oparciu o utwory świętej Hildegardy z Bingen dla uzdolnionych wokalnie kobiet z całej Polski. Prowadzili je: ks. dr Wiesław Hudek – teolog, muzykolog, liturgista, wykładowca liturgiki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz s. dr hab. Susi Ferfoglia organistka, wykładowca Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.
Od 25 lipca do 8 sierpnia 2015 roku w diecezji drohiczyńskiej odbywała się peregrynacja Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani Światowych Dni Młodzieży. Znaki zostały uroczyście odebrane z diecezji łomżyńskiej, a przekazane diecezji warszawsko – praskiej. Peregrynacja była wpisana w duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Symbole odwiedziły każdy dekanat. Na rozpoczęcie peregrynacji w dekanacie była celebrowana uroczysta Eucharystia, której przewodniczyli księża biskupi: ordynariusz ks. bp Tadeusz Pikus lub senior ks. bp Antoni Dydycz.
W sierpniu wyruszyła Jubileuszowa XXV Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasna Górę. Jej hasłem było: „ Życie w obfitości”. Kierownikiem pielgrzymki raz drugi był ks. dr Robert Grzybowski. Towarzyszyła jej obecności Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani Światowych Dni Młodzieży. Tegoroczna Drohiczyńska Pielgrzymka Piesza na Jasna Górę była także szczególną – jubileuszową, ponieważ 25 lat temu po raz pierwszy, w dziękczynieniu za powołanie do życia diecezji drohiczyńskiej przez św. Jana Pawła II 5 czerwca 1991 roku w Białymstoku. Pierwsza Pielgrzymka Drohiczyńska, prowadzona była wówczas na Światowe Dni Młodzieży ze św. Janem Pawłem II do Częstochowy przez zasłużonego duszpasterza młodzieży śp. ks. kan. Ryszarda Starczewskiego.
Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej Prefekta ks. kard. Roberta Sarah, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha Patronem Sokołowa Podlaskiego. Proklamacja tego wydarzenia mała miejsce 16 sierpnia w uroczystość odpustową w sokołowskiej konkatedrze, podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Po Eucharystii przy śpiewie litanii do św. Rocha, wyruszyła procesja w kierunku miejsca, gdzie stanął, odsłonięty i poświęcony kamienny posag Świętego.
W niedzielę 23 sierpnia, podczas obchodów 600-lecia parafii Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim, odbyła się konsekracja świątyni konkatedralnej. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, konsekracji dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, homilię wygłosił senior ks. bp Antoni Dydycz, a obecni byli również: biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.
W ostatnim tygodniu sierpnia w Serpelicach nad Bugiem odbyła się IX Golgota Młodych zorganizowana przez braci mniejszych kapucynów, pod hasłem: „Godni życia”.
Diecezjalne Dziękczynienie za Plony odbyło się 12 września, przy bazylice Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim.
Diecezjalny Dzień Młodzieży, 14 września w Serpelicach, odbył się natomiast pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca…” i był wpisany w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
19 września podczas Pielgrzymki Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odznaczeniem „Mater Verbi” został uhonorowany również przedstawiciel diecezji drohiczyńskiej – ks. Zbigniew Bolewski, proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.
26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży, mającej koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowanie konkretnej współpracy w tym dziele.
27 września odbyła się uroczystość poświęcenia, czyli konsekracji ołtarza posoborowego oraz kościoła parafialnego w Wyrozębach. Dokonał jej biskup drohiczyński Tadeusz Pikus podczas Eucharystii odpustowej ku czci św. Mateusza.
Nowy rak akademicki 2015/2016, zainaugurowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie 1 października. Rozpoczęło go 34 alumnów, w tym 6 na I kursie. 11 października w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach – Stacji, sutannę przyjęło siedmiu alumnów III roku.
10 i 11 października w parafii p.w. św. O. Pio w Węgrowie odbył się VII Hubertus Węgrowski – święto myśliwych, leśników i wędkarzy.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej obchodziło 17 października w Drohiczynie 20 rocznicę swego istnienia. Zostało ono powołane do życia 27 maja 1995 roku przez ks. bpa Antoniego Dydycza, a 17 października tego roku otrzymało osobowość prawną, stając się wielkim darem dla Kościoła drohiczyńskiego.
W Drohiczynie odbyło się Święto Muzyki Kościelnej przy dniu Św. Cecylii. Przybyli chórzyści i organiści, a muzyczno – formacyjne spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Muzyki Kościelnej pod kierunkiem ks. Wiesława Niemyjskiego.
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – 22 listopada w katedrze p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie, w święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, Akcji Katolickiej i WSD w Drohiczynie, ks. bp Tadeusz Pikus przyjął ślubowanie nowych członków KSM i Akcji Katolickiej oraz włączył do kandydatury do diakonatu i kapłaństwa alumnów V roku.
W nocy z 27 na 28 listopada miało miejsce włamanie do kościoła parafialnego św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach, podczas którego wyrwano metalowe tabernakulum, z naczyniami liturgicznymi i przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem, dokonując profanacji. Modlitwy ekspiacyjne odbyły się w kościołach diecezji 6 grudnia, w Milejczycach 8 grudnia przewodniczył im ks. bp Tadeusz Pikus.
29 listopada w katedrze Trójcy Świętej w Drohiczynie podczas Eucharystii, celebrowanej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, zainaugurowano obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski w diecezji drohiczyńskiej. Delegacje parafialne odebrały z jego rąk świece jubileuszowe.
13 grudnia w katedrze drohiczyńskiej i diecezjalnych sanktuariach Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim i Bielsku Podlaskim otwarto obchody Roku Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej. Dokonali tego ks. bp Tadeusz Pikus i ks. bp Antoni Dydycz.
W pierwszą niedzielę grudnia, w Ciechanowcu odbył się XXXV Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego – „Ligawki 2015”.
W WSD w Drohiczynie odbyły się konferencje: „Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży” oraz „Sakrament pokuty i pojednania darem miłości miłosiernej”. Wpisana w przygotowanie diecezji drohiczyńskiej do przeżycia Roku Miłosierdzia z referatami kapucyna o. dr Piotra Jordana Śliwińskiego OFMCap z Krakowa.
W kościołach odbywały się też liczne „Wieczory Wiary”, koncerty muzyki religijnej i organowej takie jak „Mazowsze w Koronie”, „Cztery Pory Muzyki” oraz koncerty papieskie, związane z osobą św. Jana Pawła II.
Z prezbiterium drohiczyńskiego w 2015 roku odszedł do Pana ks. kan. Edmund Tararuj z Domu Św. Antoniego w Drohiczynie, ostatnio proboszcz w Narwi, wykładowca WSD w Drohiczynie. Odeszli także związani z diecezją drohiczyńską: ks. kan. Michał Śliwiński, salezjanin ks. Jan Bujalski SDB, franciszkanin br. Mariusz Zieliński OFMConv, sercanin br. Jerzy Cudnik SSCC, karmelitanka s. Elżbieta od Trójcy Świętej Teresa Kuncewicz CIJ, sercanka s. Barbara Konobrodzka FCM, loretanka s. Maria Zofia Alina Chomiuk CSL, sercanka s. Maria Mierzejewska FCM oraz sercanka Jadwiga Jurek FMC.
W 2014 roku tytuł doktora na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii otrzymał ks. Paweł Rytel – Andrianik, zaś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem ks. Rafał Pokrywiński.
Parafie w Strabli i Ogrodnikach otrzymały relikwie krwi św. Jana Pawła II od jego najbliższego współpracownika ks. kard. Stanisława Dziwisz, parafia w Domanowie otrzymała relikwie św. Franciszka, zaś parafia w Kosowie Lackim otrzymała relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus poświęcił nowy ołtarz w kościele parafialnym w Strabli, ołtarz w kościele św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, marmurowy ołtarz i ambonkę w kościele Wniebowzięcia NMP w Brańsku, odremontowaną kaplicę św. Anny na cmentarzu w Siemiatyczach, zmodernizowaną część Katolickiego Przedszkola świętego Antoniego, działającego przy parafii św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie oraz odnowioną kaplicę w klasztorze, Centrum Spotkań i Dialogu, odnowioną salę socjoterapeutyczną, kaplicę i nową kuchnię w Domu Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz odnowioną zabytkową ambonę w Ostrożanach. Poświęcono także: pomnik katyńsko – smoleński w Hajnówce, odnowiony krzyż powstańczy w Siemiatyczach, pomnik powstańczy w Liwie, pomnik unickiego księdza Sofoniasza Trocewicza w Rogowie, pomniki – Otto Warpachowskiego i Żołnierzy WP z 1920 roku w Gminie Bielany, pomnik Żołnierzy Polskich walczących na Zachodzie w czasie II wojny światowej w Siemiatyczach oraz pomnik Żołnierzy AK poległych pod Modusami w Śledzianowie.
Księża salezjanie w Sokołowie Podlaskim świętowali wraz z całym zgromadzeniem, 200-lecie urodzin św. ks. Jana Bosko. Imię siostry Marii Dominiki Mazzarello otrzymało przedszkole sióstr salezjanek w Sokołowie Podlaskim, a św. Jana Pawła II szkoła w Dziadkowicach.
Dziękowano także za 260 lat zabytkowego, drewnianego kościoła parafialnego w Narwi, 30 lat rektoratu w Czajach, 20 lat parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, 100 lat harcerstwa w Sokołowie Podlaskim, 25 lat Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, 45 lat Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim, 70 lat LO w Sadownem, 40 lat Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach, 60 lat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim, 40 lat Domu Pomocy Społecznej w Brańsku oraz 10 lat nadania mu imienia Jana Pawła II, 10 lat nadania imienia Sióstr Sercanek Przedszkolu w Brańsku, 10 lat Katolickiego Klubu Sportowego Orzeł – Bobola w Siemiatyczach, jubileusze jednostek OSP.
Dwukrotnie w diecezji drohiczyńskiej: na Grabarce i w Sokołowie Podlaskim gościł oficjalnie nowy prezydent RP Andrzej Duda. On też odznaczył w Rzymie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski ks. prał. Bogdana Sewerynika, pracującego w Watykanie kapłana diecezji siedleckiej, pochodzącego z Węgrowa. Medalem Zasługi został uhonorowany także ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, a Medalem Zasługi dla Samorządu Terytorialnego ks. bp Antoni Dydycz.
W kilku parafiach dokonały się w minionym roku kolejne zmiany duszpasterzy. Ks. bp Tadeusz Pikus mianował dziekanów, powołał nową Radę Duszpasterską, Radę Kapłańską. Powołał też inne nowe struktury, a wikariuszami generalnymi diecezji mianował ks. prał. prof. dra hab. Tadeusza Syczewskiego i ks. prał. dra Zbigniewa Rostkowskiego.
Księża biskupi Tadeusz Pikus i Antoni Dydycz wizytowali parafie dekanatów: sokołowskiego i sterdyńskiego.
Odbyły się olimpiady i konkursy dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego przy współpracy z innymi instytucjami.
W 2016 roku w 25 rocznicą powołania do istnienia przez św. Jana Pawła II diecezji drohiczyńskiej, stoją przed nią nowe wyzwania, do których trzeba podejść z ufnością i modlitwą.
ks. Artur Płachno